YKS Hazırlık

img

Üniversiteye hazırlık süresince öğrenciler ÖSS, YGS, LYS, TYT, YKS gibi birçok sınav adı ve sistemiyle tanıştılar. Sınavların yanı sıra dershaneler, etüt merkezleri, üniversiteye hazırlık kursları gibi bu sistemlere ayak uydurabilecek farklı isimlerde eğitim kurumlarını da tercih etmiş oldular. Peki, öğrenciler için bu isim farklılıkları, kendi mesleğini ve geleceği için ilk adımı atacağı üniversite sınavında önemli bir role sahip mi?

Yoksa değişen sistem ve kurumlar ne olursa olsun, iyi bir eğitim alındıktan sonra bilgiyi öğrenme, soru çözebilme, çalışma alışkanlığı geliştirebilme ve kendi motivasyonunu sağlayabilme gibi pek çok konuda kendilerini geliştirmeleri mi önemli?

Yoksa değişen sistem ve kurumlar ne olursa olsun, iyi bir eğitim alındıktan sonra bilgiyi öğrenme, soru çözebilme, çalışma alışkanlığı geliştirebilme ve kendi motivasyonunu sağlayabilme gibi pek çok konuda kendilerini geliştirmeleri mi önemli?

Tüm bunlara istinaden öğrencileri hem akademik hem de psikolojik olarak üniversite sınavına hazırlamak için üniversiteye hazırlık kursları çeşitli faaliyetler göstermiştir. Birebir ve sınıf ortamında ders anlatımı, soru çözüm saatleri, ders etütleri gibi öğrencilerin eksikliklerini kapatabilecek ve onların ilgisini çekebilecek hizmetler vermişlerdir.

Fakat tüm bunların yanı sıra bazı eksikliklerin önüne geçilememiştir. 25-30 kişilik sınıf ortamında farklı düzeydeki öğrencilerin her birine ders anlatmaya çalışma, öğrencilerin günlük, haftalık, aylık soru çözümlerini takip edememe, eksik olduğu konuların üzerine anında gidememe gibi özellikle üniversiteye hazırlık döneminde çok önemli rol oynayan pek çok açık ortaya çıkmıştır.

Uzun yıllardır liseden üniversiteye geçişte uygulanan sınav, 2017-2018 eğitim- öğretim yılında YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) adını alıp iki aşamalı bir model olarak düzenlenmiştir. Bu sınavlarda adayların muhakeme yetenekleri, analitik düşünme becerileri sözel ve sayısal alanlarda ölçülmektedir.

YKS’nin ilk aşamasını TYT (Temel Yeterlilik Testi), ikinci aşamasını AYT (Alan Yeterlilik Testi) oluşturmaktadır. Temel Yeterlilik Testi, 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe, 5 Tarih) ve 20 Fen Bilimleri (6 Biyoloji, 7 Fizik,7 Kimya) sorularından oluşmaktadır. Alan Yeterlilik Testi’nde ise 40 Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1), 40 Sosyal Bilimler 2 (Tarih-2, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test bulunmaktadır. TYT sınavında, 120 sorunun 165 dakikada; AYT sınavında, 80 sorunun 180 dakikada cevaplanması beklenmektedir.

METİN ÇELİK EĞİTİM KURUMLARI , üniversiteye hazırlık sürecinde öğrencileri, tecrübeli öğretmen kadrosu, öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmış kaliteli ve başarısı önceki yıllarda uygulanan sınavlarda kanıtlanmış özgün öğretme modeliyle desteklemektedir.

Geçtiğimiz 15 yılda kalitesini ispatlayan METİN ÇELİK EĞİTİM KURUMLARI’nin ayrıcalıklı öğrencilerinden biri olmaya davetlisiniz!

 

Gelecek Nesilleri
En Nitelikli Şekilde Topluma Kazandırmak


Size nasıl yardımcı olabiliriz?